designed by: get-templates.net

    |    Piłka Nożna    |  

Newsy
Galeria
Co Jak i Gdzie??
Kontakt
O Mnie

Zasady gry

 

Boisko do gry w piłkę nożną.
© ATHOC


Boisko do gry w piłkę nożną ma kształt prostokąta, wymiary wynoszą zwykle 105 x 68 m (czasem nawet 120 x 72) i jest podzielone na dwie równe połowy. Boisko oznakowane jest białymi liniami - bocznymi wzdłuż i końcowymi wszerz boiska. Na środku boiska zaznaczone jest koło o średnicy 9,15 m. Pole karne to prostokąt o długości 16 metrów od linii końcowej i szerokości 40,32 m, faul w nim oznacza rzut karny. Przy samej bramce zaznaczone jest tzw. pole bramkowe (18,3 x 5,5 m). W polu karnym zaznaczony jest punkt odległy o 11 m od bramki, skąd wykonuje się rzuty karne. Bramka ma szerokość 7,32 m i wysokość 2,44 m. Pomiędzy słupkami znajduje się linia bramkowa. W narożnikach boiska umieszczone są 1,5-metrowe flagi, a wokół nich zaznaczone łuki (1 m).

Drużyna piłkarska składa się z 11 piłkarzy - bramkarza i dziesięciu zawodników grających w polu. Bramkarz może łapać piłkę w ręce w obrębie pola karnego, pozostali zawodnicy nie mogą dotykać piłki rękami. W trakcie meczu każda drużyna może przeprowadzić trzy zmiany, z tym, że zawodnik, który opuścił boisko, nie może na nie powrócić.

Mecz trwa 90 minut - dwie połowy po 45 minut, oddzielone 15-minutową przerwą. Drużyny mają za zadanie strzelić jak najwięcej goli, jednocześnie tracąc możliwe najmniej, przy zachowaniu zasad gry fair play. Gol jest uznawany wtedy, gdy piłka całym swoim obwodem przekroczy linię bramkową. Zwycięzcą jest drużyna, która strzeli najwięcej goli.

Przestrzegania zasad pilnuje sędzia główny, który znajduje się na boisku i może przerywać grę, dyktować rzuty wolne, rożne, karne i sędziowskie oraz karać piłkarzy kartkami gdy łamią przepisy. Sędziemu głównemu pomagają dwaj sędziowie boczni, którzy biegają wzdłuż linii bocznych, oraz sędzia techniczny, wprowadzony przez FIFA stosunkowo niedawno, który zajmuje się m.in. dokonywaniem zmian, a także pokazuje na tablicy świetlnej, ile minut do regulaminowych 45 doliczył sędzia główny.

 Przed meczem sędzia przeprowadza rzut monetą. Zwycięska drużyna wybiera, po której stronie boiska chce grać w pierwszej połowie, przegrany zaś rozpoczyna mecz. Po przerwie drużyny zamieniają się stronami i grę rozpoczyna drużyna przeciwna.

Mecze rozgrywane są piłką wykonaną ze skóry lub innego, podobnego syntetycznego materiału. Piłka ma obwód 68 - 71 cm (zazwyczaj 70 cm) i masę 400-450 (zwykle 450) gramów.

 

Stałe fragmenty gry

 Rzuty wolne są wykonywane z miejsca faulu lub innej zagrywki, która sprowokowała rzut wolny. Zawodnicy obu drużyn mogą ustawiać się w murze, który nie może być ustawiony bliżej niż 9,15 metra od punktu wykonywania rzutu wolnego.
Rzut wolny bezpośredni - przyznawany przeciwko drużynie, której zawodnik uderzył, przytrzymywał, pchał przeciwnika lub usiłował to zrobić. W tym wypadku zawodnik może bezpośrednio strzelać na bramkę.
Rzut wolny pośredni - przyznawany przeciw drużynie, której bramkarz gra na czas (zwleka z wybiciem piłki), łapie piłkę po podaniu nogą od swojego patnera lub łapie piłkę po uprzednim rzuceniu jej na ziemię. W tej sytuacji zawodnik nie może bezpośrednio oddawać strzału na bramkę.

Rzuty rożne są przyznawane, jeśli drużyna broniąca wybije piłkę poza własną linię końcową, są wykonywane z narożnika boiska. Jeśli piłka przekroczy linię końcową w sytuacji, gdy ostatnio dotknął jej zawodnik drużyny atakującej, grę rozpoczyna bramkarz drużyny broniącej.

Rzuty karne przyznawane są w przypadku faulu zawodnika drużyny broniącej w polu karnym lub dotknięcia piłki przez zawodnika (oprócz bramkarza) drużyny broniącej. Rzut karny jest wykonywany z odległości jedenastu metrów od bramki, przed momentem oddania strzału w polu karnym może znajdować się jedynie piłkarz wykonujący rzut karny oraz bramkarz, który może wyjść za linię bramkową dopiero w momencie strzału.

Kartki

Żółta: otrzymuje ją piłkarz, który gra agresywnie, umyślnie i ostro fauluje przeciwnika, dyskutuje z sędzią o jego decyzjach zachowując się agresywnie, umyślnie dotyka rękoma piłkę. Sędzia przerywa grę, może ona być wznowiona dopiero po gwizdku sędziego.

 Czerwona: otrzymuje ją piłkarz, który gra brutalnie, łamie zasady, fauluje taktycznie lub dotyka piłkę rękoma w sytuacji zagrożenia bramki, uderza przeciwnika, prowokuje bójkę. Czerwoną kartkę otrzymuje również zawodnik, który otrzymuje drugą żółtą kartkę. Po otrzymaniu czerwonej kartki zawodnik musi opuścić boisko i nie może powrócić na plac gry, a drużyna nie może w zamian za niego wstawić innego gracza.

 

Paweł Jurczak®™